Co zrobić z uszkodzonym katalizatorem samochodowym?
Katalizator samochodowy, inaczej reaktor katalityczny, który pełni funkcję systemu zmniejszania ilości szkodliwych składników spalin. W naszym artykule przyjrzymy się najczęściej występującym objawom uszkodzenia katalizatorów i opowiemy, co zrobić z tą niezwykle istotną częścią układu wydechowego. Odpowiedź na ostatnie pytanie można ująć w jednym zdaniu, przy czym warto ją nieco rozbudować.
Objawy uszkodzenia katalizatora samochodowego
Objawów uszkodzenia i zapchania katalizatora samochodowego jest sporo, przy czym niestety zauważamy najczęściej trzy najpoważniejsze. To znaczący spadek mocy, czyli problemy z przyspieszeniem, gaśnięcie silnika tuż po odpaleniu i finalnie brak możliwości uruchomienia silnika. Inne objawy, których często nie zauważamy, są wbrew pozorom charakterystyczne. Pierwszym z nich jest wzrost zużycia paliwa – tak, to możliwe, że tego nie dostrzegamy. Nie zauważamy, że po uruchomieniu auta po dłuższej przerwie czuć silny zapach spalin. Nie słyszymy podejrzanych hałasów z układu oddechowego. I coś jeszcze: ignorujemy zapalającą się kontrolkę check engine. A to wszystko może świadczyć o uszkodzeniu katalizatora.
Uszkodzony katalizator samochodowy skazany na odzysk
Odpowiedź na pytanie, co zrobić z uszkodzonym katalizatorem samochodowym jest jedna: trzeba go wymienić, a stary katalizator oddać do skupu. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów zużyty katalizator samochodowy należy wymienić, a stary poddać fachowej utylizacji. Skup katalizatorów musi mieć odpowiednie uprawnienia do przyjęcia takiej części, przy czym sam nie musi mieć zezwoleń na odzysk składników z katalizatorów. Może współpracować z innym podmiotem, który zajmuje się tym właśnie. A z katalizatorów rzeczywiście jest co odzyskiwać. Skupowanie katalizatorów nie bez powodów jest czymś wyróżnianym w ofercie skupu złomu. Nie w każdym skupie złomu oddamy katalizator, za to z każdego katalizatora da się odzyskać cenne materiały, w tym platynę.