Czy katalizator to to samo co reaktor katalityczny?
Katalizator to element umieszczany w pojeździe, który ma odpowiadać za zmniejszenie ilości szkodliwych substancji zawartych w spalinach, zanim przedostaną się one do atmosfery. Czy jednak jest to jedyna nazwa na ten podzespół? Okazuje się, że nie. Serdecznie zachęcamy do lektury.
Katalizator, czyli reaktor katalityczny
Okazuje się, że mniej popularną nazwą na katalizator jest właśnie reaktor katalityczny. W praktyce istnieje też trzecia nazwa, czyli konwerter, choć jest ona mniej popularna w przypadku tego podzespołu.
Działanie reaktora katalitycznego
Wiemy już, jakie element ten ma nazwy. Warto jednak dowiedzieć się o nim nieco więcej, w tym o tym, jak dokładnie działa. Katalizator ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości tlenku azotu w spalinach, choć istnieją też inne reaktory katalityczne, redukując głównie ilość tlenków węgla.
Aby było to możliwe, we wnętrzu tego podzespołu lokuje się powierzchnie odpowiadające za utlenianie i redukowanie szkodliwych składników o toksycznym działaniu. Ważny jest dodatkowo materiał wykonania katalizatora. Najczęściej jest to blok metalowy, który wyróżnia się dużą odpornością na działanie wysokich temperatur, co jest podstawą w przypadku spalin wydostających się z silnika.
Na rynku dostępne są jednak również reaktory katalityczne z blokiem ceramicznym, choć te sprawdzają się w zdecydowanie niższych temperaturach, średnio do 800 stopni Celsjusza. Raczej nie zdadzą więc egzaminu w intensywnie użytkowanych modelach samochodów.
Gdzie oddać zużyty katalizator?
Istotne znaczenie ma też to, gdzie można oddać taki zużyty element. Pomocą jest w tym przypadku punkt taki jak skup katalizatorów samochodowych, którym jest także nasza firma. Dokonujemy skupu zużytych urządzeń nienadających się do dalszego użytku i co ważne, taką działalność mogą wykonywać tylko dopuszczone do tego podmioty posiadające odpowiednie zezwolenie. Również nim dysponujemy, dlatego też serdecznie zachęcamy do przekazywania nam niesprawnych reaktorów katalitycznych, czyli katalizatorów.