Zasady postępowania ze zużytymi katalizatorami samochodowymi
Katalizator to jedna z części układu wydechowego. Jako że układ ten jest jednym z częściej podlegających zużyciu układów samochodu, również i katalizator często nadaje się do wymiany. Kiedy katalizator przestaje działać lub funkcjonuje zbyt słabo względem potrzeb, powstaje pytanie o to, co z nim robić. Wyrzucić go czy oddać do skupu? Zdecydowanie warto wybrać tę drugą opcję, mimo iż wydaje się, że zużyty katalizator samochodowy może się już do niczego nie przydać.
Powody do recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych
Dlaczego nie należy wyrzucać zużytego katalizatora samochodowego? Postępując w ten sposób, marnuje się spory potencjał tej części. Do budowy katalizatorów wykorzystuje się bowiem platynę, która może być odzyskana nawet po tym, kiedy urządzenie już nie działa. Pozyskiwanie tego pierwiastka z rudy jest dość drogie i pracochłonne, więc recykling to doskonały sposób na utrzymanie raz wydobytej rudy w obiegu. Do tego, aby otrzymać platynę z odzysku, potrzeba znacznie mniej materiału wyjściowego niż za pierwszym razem.
Dla osoby, która decyduje się oddać zużyty katalizator do katalizator do punktu skupu metali, takie rozwiązanie ma same zalety. Nie tylko przyczynia się ono do ochrony środowiska, ale także pozwala na dodatkowy zastrzyk gotówki. Dzięki temu ostatniemu można, chociażby sfinansować zakup nowego katalizatora. Tak więc w związku z wymianą tej części ponosi się mniejsze koszty. Przy skupie katalizatorów wartość danego urządzenia może być określana na dwa sposoby. Albo przez posłużenie się orientacyjną ceną za sztukę, albo przez pomiar zawartości platyny i nie tylko. W zużytym katalizatorze można bowiem odnaleźć także inne metale, takie jak monolit ceramiczny, pallad czy rod.
Podsumowując, choć wydawałoby się, że zużyty katalizator to zupełnie nieistotny przedmiot, nic bardziej mylnego. Nawet jeśli taki sprzęt przekroczył swój termin ważności, w dalszym ciągu pozostaje wyjątkowo cenny zarówno z finansowego punktu widzenia, jak i z uwagi na zawartość określonych pierwiastków, pośród których szczególnie istotną rolę odgrywa platyna.